GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ytterfoder 10884022
*
nr 1088 4022
Ytterfoder
Majolika, Rörstrand, längd: 24 cm, höjd: 11 cm
Kondition: nagg
Utrop:
600 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 februari 2017
kl 20:22:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/1 21:03:10
1
150 kr
31/1 21:03:24
2
250 kr
1/2 18:35:40
3
300 kr
6/2 17:05:05
4
400 kr
6/2 17:46:50
2
400 kr
6/2 17:46:50
4
400 kr (Budbetjänt)
6/2 17:47:03
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika rörstrand skandinavien sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
4034 Ytterfoder
Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vit..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:30
*
Ytterfoder
Kondition: nagg
Läs om budbetjänten
nr 1088 4022
Ytterfoder
Majolika, Rörstrand, längd: 24 cm, höjd: 11 cm
Kondition: nagg
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 februari 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
31/1 21:03:10 | 1 | 150 kr |
31/1 21:03:24 | 2 | 250 kr |
1/2 18:35:40 | 3 | 300 kr |
6/2 17:05:05 | 4 | 400 kr |
6/2 17:46:50 | 2 | 400 kr |
6/2 17:46:50 | 4 | 400 kr (Budbetjänt) |
6/2 17:47:03 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika rörstrand skandinavien sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
4034 Ytterfoder
Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vit..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:30